Destinácie » Afrika » Južná Afrika

Exotická dovolenka plná unikátnych prírodných krás, dobrodružného safari, ale aj príjemného oddychu pri golfe, či v prostredí vynikajúcich reštaurácií. Pre všetkých milovníkov luxusnej a netradičnej dovolenky je Južná Afrika tou najlepšou voľbou. Juhoafrická republika je nielen zdrojom unikátnych prírodných krás, ale vďaka svojej ekonomickej vyspelosti aj vyhľadávaným miestom na odpočinok a zábavu pre tých náročnejších.

POLOHA: Južná Afrika, susedí s Botswanou, Lesothom, Mozambikom, Namíbiou, Svazijskom a Zimbabwe
POČET OBYVATEĽOV: 49 052 489 (2009)
HLAVNÉ MESTO: Pretória (525 000 obyv.)
MEDZINÁRODNÉ LETISKO: Medzinárodné letisko v Johannesburgu
ÚRADNÁ REČ: angličtina, afrikánčina
NÁBOŽENSTVO: katolícke (78%), hinduistické (2%), islamské (1%)
PENIAZE/MENA: ZAR – rand (100 centov), 1 EUR=asi 11 ZAR
ČASOVÝ POSUN: SEČ + 2hod
SMEROVÉ TELEFÓNNE ČÍSLA: +27
PODMIENKY VSTUPU (VÍZA): Slovenskí občania cestujúci do Južnej Afriky potrebujú víza. >  
 
ZDRAVIE: Nie sú povinné očkovania (cestujúci prichádzajúci z infikovaných oblastí sa musia preukázať medzinárodným očkovacím preukazom pre žltú zimnicu). Odporúča sa očkovanie proti tetanu, hepatitíde A, B, záškrtu a detskej obrne. Voda z vodovodu je spravidla pitná a potraviny majú dostatočnú kvalitu. Malária sa vyskytuje len v okolí Národného Parku Kruger.
MIESTNA KUCHYŇA: kuchyňa je ovplyvnená holandskou, anglickou, čínskou a malajskou kuchyňou, v krajine je mnoho kvalitných reštaurácií. Špecialitou je divina z afrických zvierat, napríklad antilopie steaky alebo krokodília šunka. Vynikajúce sú čerstvo pripravené dezerty.
NAKUPOVANIE: typické africké suveníry, diamanty, niektoré druhy dovážaných výrobkov, napríklad oblečenie
MIESTA, KTORÉ TREBA NAVŠTÍVIŤ: Národný park Kruger, Kgalagadi (Kalahari), Kapské mesto, Kimberley, Garden Route, letovisko Durban, kasíno a hotelový komplex Sun City
PODNEBIE: subtropické. Najlepšie obdobie na cestu do JAR je od októbra do apríla. Letné a zimné obdobie je opačné ako v Európe.
GSM: T-Mobile, Orange i O2 tu majú sieť
ŠPORTY/NOČNÝ ŽIVOT: potápanie, morský rybolov, vodné športy, jazda na koni, golf a mnoho ďalších športov. Z diváckych športov sú obľúbené rugby, futbal, pozemný hokej, kriket a tenis. Odporúča sa vyhýbať sa nočnému životu.
MIESTNE RIZIKÁ: JAR je vysoká miera kriminality a rozšírená násilná trestná činnosť. Neodporúčajú sa večerné prehliadky miest (odporúča sa schovať fotoaparáty a iní cennosti do tašiek), nebrať stopárov a ani necestovať stopom.
INÉ: V celej krajine je el. napätie 220 - 230V. Výnimku tvorí Pretoria - 230 V a Port Elizabeth 200/250 V. Trojpólové zásuvky s adaptérom je možné kúpiť vo väčších obchodoch. Na vedenie motorového vozidla je potrebný medzinárodný vodičský preukaz.