a

Mozambik

Mozambik kedysi vyhľadávanou turistickou destináciou vďaka svojím nádherným nekonečným plážam podobným Karibiku dnes viac menej trpí vojnou zničenou infraštruktúrou, chýbajúcimi alebo nedostatočne rozvinutými službami. Mozambik je však dnes pomerne stabilizovanou krajinou s nastúpenými reformami a významným potenciálom do budúcnosti a to aj v oblasti turistického ruchu. Mozambik sa rozkladá na brehoch Indického oceánu. V hlavnom meste Maputo si všetci pochvaľujú vynikajúce ryby v reštauráciách i atmosféru tunajších trhov, na pláži Macaneta alebo na ostrove Inhaca zase skvelé potápanie.
Pol hodiny od pobrežia Mozambiku leží v Indickom oceáne súostrovie Bazaruto, kde vám vyrazí dych prostredie pravého tropického raja. Z okien hotela môžete obdivovať koloniálnu architektúru v hlavnom meste, z bungalovu sa zasa pozriete do tváre divočiny. Ponúka sa tu štýlové zakončenie poznávacej cesty po Južnej Afrike, Mozambik má však potenciál uspokojiť všetky turistické chúťky úplne sám. Aj keď Mozambik nie je známy ako klasická turistická destinácia, medzi ktoré patria trebárs neďaleké Seychely alebo Maldivy, jeho pláže by v ich konkurencii bez problémov obstáli. Biely piesok tu vyhrieva horúce africké slnko alebo chladí tieň paliem. Voda Indického oceánu pri pobreží Mozambiku skrýva pod hladinou také poklady, ktoré potešia oko nejedného potápača. Ako skvelý zážitok sa odporúča zúčastniť sa napríklad na love divého a chutného merlina. Jedným z hlavných mozambických lákadiel je súostrovie Bazaruto Archipelago. Status národného parku ho ochránil pred civilizačnými vymoženosťami a tak tu nenarazíte na cesty ani obchody. Namiesto toho tu čakajú pláže a palmy, korálové útesy a teplá morská voda.Pre spestrenie dovolenky strávenej na pobreží sa hodí vyraziť na Ilha de Mocambique. Ostrov je dlhý len dva a pol kilometra a s pevninou je spojený mostom. V minulosti sa tu obchodovalo so slonovinou, zlatom a otrokmi. Jeho zachované mešity, kostoly a paláce vyslúžili celému ostrovu miesto na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

POLOHA: Mozambik je republika na východnom pobreží Afriky. Na severe s ním susedí Tanzánia a Malawi, na severozápade Zambia, na západe Zimbabwe, na juhozápade Juhoafrická republika a Svazijsko. Na východe Mozambik obmývajú vody Mozambického prielivu, za ním leží Madagaskar.

HLAVNÉ MESTO: Maputo

POČET OBYVATEĽOV: 22 894 000 (2009)

ČASOVÉ PÁSMO: Slovensko 0 (+1) hod.

PODNEBIE: Južné pobrežie Mozambiku má príjemné s stále podnebie s malým počtom zrážok, s dennými teplotami od 20 do 29°C. Smerom na sever teploty stúpajú. V regióne okolo mesta Lichinga počasie spríjemňujú vetry vanúce od jazera Nyassa.

MENA: mozambický metical (MZM)

ÚRADNÁ REČ: portugalský (úradný), domorodé jazyky napr. Makhuwa, Lomwe, Sena a iné.

NÁRODNOST. ZLOŽENIE: Afričania (99%) (národnosti Makhuwa, Tsonga, Lomwe, Sena, a iné), Európania, Indovia

NÁBOŽENSTVO: katolíci (24%), moslimovia (18%), animisti

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pretórii
930 ARCADIA Street, Arcadia 0083 Pretoria
Južná Afrika/ Republiek van Suid Afrika
Telefón: 0027/12/3422 051 – 2
Mobilný telefón: 0027-(0)83 3041599
Fax: 0027/12/3423 688
E-mail: emb.pretoria@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/pretoria

VÍZA A DOKLADY: Slovenskí občania môžu vstúpiť na územie krajiny na základe platného cestovného pasu (s platnosťou 3 mesiace po vstupe do krajiny), víza a hotovosti (minimum 50,-USD na deň v bankovkách).
Pri vstupe do krajiny treba deklarovať všetky valuty a v prípade vstupu do krajiny z infikovaných oblastí sa vyžaduje potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici.
Občania SR môžu požiadať o vstupné vízum na veľvyslanectve Mozambiku so sídlom v Berlíne alebo na ktoromkoľvek veľvyslanectve Mozambiku v zahraničí. Pre podrobnejšie informácie týkajúce dlhodobých pobytov v Mozambiku sa odporúča kontaktovať mozambické veľvyslanectvo príslušné pre SR so sídlom v Berlíne.
Ministerstvo zahraničných vecí SR

BEZPEČNOSTNÉ RIZIKÁ: V krajine sa rozmáhajú robné krádeže osobného majetku. Na verejných priestranstvách, v mestách, v letoviskách a na plážach je riziko krádeže osobného majetku veľmi reálna. Ozbrojené prepady motorových vozidiel a turistov sú na ústupe. Priestranstvá turistických letovísk a stredísk sú dobre strážené miestnou strážnou službou. Vzhľadom na záujem miestnej vlády posilniť imidž krajiny ako významnej turistickej destinácie v regióne, bezpečnostné riziká sa zásluhou účinných opatrení v posledných rokoch minimalizujú. Mozambik je vo všeobecnosti považovaný za pomerne bezpečnú turistickú destináciu, odporúča sa obozretnosť a opatrnosť za každých okolností, predovšetkým dohliadať na osobný majetok, nejazdiť v noci. Rizikové oblastťami sú pohraničné oblasti zo Zimbabwe a Malawi, alebo oblasti mimo turistických stredísk, nachádza sa tu množstvo nevybuchnutých nášľapných mín.
Pravidelné silné záplavy v nížinných a prímorských oblastiach krajiny spôsobujú veľké škody na infraštruktúre krajiny (hlavne počas mesiacov január – apríl).

ZDRAVOTNÁ STAROSTLIVOSŤ: Mozambické úrady vyžadujú potvrdenie v očkovacom preukaze od osôb, ktoré do krajiny vstupujú z oblastí postihnutých žltou zimnicou. Všeobecne sa odporúča očkovanie proti cholere, týfusu, ale i hepatitíde A a B. Prakticky na celom území Mozambiku existuje riziko nákazy maláriou, a preto sa odporúča už pred uskutočnením cesty užiť antimalariká a dokončiť ich cyklus, vyhýbať sa priameho kontaktu s komármi používaním repelentov, krémov s citrónovou arómou, spávať pod sieťkami.Reálne riziko nákazy cholerou hrozí v prípadoch pohybu mimo turistických stredísk. Existuje možnosť výskytu črevných ochorení, hepatitídy A a v oblasti provincie Tete bol zaznamenaný výskyt nákazy spavou nemocou. Kúpanie v stojatých vodách, riekach a jazerách sa neodporúča (vysoké riziko nákazy bilharziou).
V prípade potreby sa odporúča využívať služby súkromných zdravotníckych zariadení, sú finančne veľmi náročné, pričom mnohé nedosahujú úroveň európskych zdravotníckych zariadení. Súkromné zdravotné centrá sa nachádzajú vo všetkých väčších mestách. Na vidieku však môžete trpieť nedostatkom základných lekárskych pomôcok a liekov, preto sa odporúča mať so sebou patričnú zásobu liekov pre vlastnú potrebu. Úroveň služieb v štátnych zdravotníckych zariadeniach je pomerne slabá.
Odporúča sa piť fľaškovú vodu, nie vodu z kohútikov.

MUSÍTE VIDIEŤ:
Maputo – jedno z najatraktívnejších afrických miest, s pravou stredomorsko–africkou atmosférou;
Pemba – severné centrum krajiny zo zachovalým starým mestom a prekrásnou plážou Wimbi;
ostrov Mozambik – kedysi významné, dnes tiché miesto zo zachovalou koloniálnou atmosférou a rušnou rybárskou dedinou;

Mozambik má niekoľko národných parkov: Gorongosský národný park (otvorený od mája do októbra), poskytuje sprievodcov a autá pre bližšie poznanie jeho prírodných krás. Maputský sloní park (leží na pravom brehu rieky Maputo) a Národný park Marromeu, ktorý sa rozkladá v ústí Zambezi.

DOPRAVA: Medzi Maputom a Johannesburgom premáva niekoľko pomerne luxusných autobusových liniek. Dobrodružnejšie sú nové hraničné priechody z juhoafrického národného parku Kruger ( len pre vozidlá s pohonom 4×4). Minibusy spájajú Maputo s mestami vo Svazijsku. Na severe je hraničným prechodom medzi Tanzániou a Mozambikom Namiranga.Vrejná doprava premáva denne medzi Mozambikom a susednou Zambiou a Zimbabwe. Autobusy premávajú medzi najväčšími mestami denne, zvyčajne ide jeden expresný a jeden zastavujúci na všetkých možných zastávkach. Mimo hlavných trás premávajú len prerobené nákladné autá nazývané „chapa-cems“ (chapas).
ciest v krajine sa silne odporúča vozidlo s náhonom na všetky 4 kolesá.

INÉ: Akceptovanie kreditných kariet je bežné vo väčšine medzinárodných hotelov, inak je však ich používanie v Mozambiku obmedzené. Banky vymieňajú peniaze za pomerne výhodných podmienok. MZV odporúča vyhýbať sa výmene peňazí na ulici, ktoré je vždy rizikové a stratové aj niekoľkonásobne. Na juhu krajiny miestni obyvatelia akceptujú aj juhoafrický rand a americký dolár resp. britské libry sú bežne akceptované pri platení ubytovania v hoteloch po celej krajine. Pri jednaní s úradníkmi resp. policajtmi, vojakmi odporúčame slušnosť a rešpekt, ktorý bude oplácaný.

Kategória hotela
Parametre
Vhodné pre

Z našej kolekcie vyberáme…

Radi Vám vypracujeme ponuku aj na iné hotely v našom portfóliu.

Mám záujem

Ak snívate o úniku z reality, na súkromnom ostrove Bazaruto, v nádhernom súostroví pri pobreží Mozambiku, si prídete na svoje.   V Anantara Bazaruto Island Resort vás nemá čo vytrhnúť z pohody a pokoja. Luxusné letovisko sa rozprestiera sa v tropickom raji s rozlohou 12 […]

Krištáľovo čisté vody okolo Afriky a subtropické podnebie, ohrievané prúdom Indického oceánu smerujúceho južne od rovníka, poskytujú hosťom lákavé a prívetivé útočisko uprostred dych berúcich pláží.   V prostredí utiahnutej zátoky na mozambickom pobreží Lagúny sa medzi dunami na drevených koloch […]

You don't have permission to register