a

Srí Lanka

Tropický raj, bujná vegetácia, džungľa, čajové plantáže, majestátne slony, škriekajúce opice, pomalé korytnačky, vzácne kamene, fascinujúce miešanie odlišných kultúr a histórií, krajina s prívetivými ľuďmi, piesočnatým pobrežím a blanktyným morom. To všetko je Srí Lanka (kedysi zvaná ako Cejlón), tropický ostrov v podobe slzy, opradený desiatkami povestí a bájok, ležiaci len niekoľko desiatok kilometrov južne od Indie.

S výnimkou hlavného mesta Kolomba, ktoré si dodnes zachovalo svoj pôvodný kolorit, tu nenájdete iné veľké mesto. Uprostred mesta, v ktorom sa striedajú moderné a pradávne architektonické štýly, sa rozpína budhistický chrám Gaugaramaya a budhistické námety (maľované na steny) môžete vidieť aj v skalnom komplexe chrámu Dambulla. V starobylom meste Anuradhapura pre zmenu nájdete okrem ruín aj najstarší strom na svete, 2200 rokov starý posvätný figovník. Ďalším zo symbolov Srí Lanky je vyše dvesto metrov vysoká skalná hora Sigiriya (Levia skala), na ktorej dal v 5. storočí nášho letopočtu postaviť vládca Kassapa pevnosť. Milovníkov zvierat určite poteší návšteva slonieho sirotinca v Pinnawale na brehoch rieky Maoya.

Ostrov je lemovaný takmer 1600 km dlhými zlatými plážami lemovanými  palmami, a farebnými korálovými útesmi. Nie nadarmo ho slávny Marco Polo kedysi nazval najkrajším ostrovom na svete. Medzi najznámejšie pláže patria Mount Lavinia (jej dominantou je guvernérske sídlo postavené v r.1805, ktoré dnes slúži ako miestny hotel), Beruwela, Bentota (jedinečná oblasť pre potápanie, ohraničená morom a lokálnou riekou) , Hikkaduwa (pláž s nádherným koralovým útesom je rajom pre rekreačných i profesionálnych potápačov) alebo Galle (známa vďaka holandskej pevnosti).

Srí Lanka je ozajstným tropickým rajom na zemi a patrí aj k najlacnejším.

HLAVNÉ MESTO: Kolombo (650 000 obyv.)

MEDZINÁRODNÉ LETISKO:

CMB – Bandaranaike International Airport

MENA: LKR – srilanská rupia, 1 EUR= cca 210 LKR

ČASOVÝ POSUN: SEČ +4,5 hod

ZDRAVIE: nie sú povinné očkovania. Odporúča sa očkovanie proti hepatitíde typu B.

PODNEBIE:

tropické, monzúnové, severovýchodný monzún od decembra do marca, juhozápadný od júna do októbra.

Teplota po celý rok približne rovnaká- asi 27 °C.

You don't have permission to register