a

Egypt

Magický Egypt, to je nekonečný výlet do tajuplného sveta božstiev, vládcov, faraónov, faktov i mýt. Staroveká egyptská civilizácia pretrvala 3500 rokov a svojou dlhovekosťou ju prekonala iba staroveká Čína. Po starovekom Egypte tak zostalo obrovské množstvo pamiatok nielen materiálneho, ale i duchovného rázu. Nenechajte si ujsť príležitosť navštíviť tento jedinečný kraj a vydajte sa spolu s nami do dávnych časov na cestu do miest, kde rieka Níl delí piesok púšte smaragdovým pásom.

Egypt sa môže pochváliť jednou z najznámejších pamiatok na svete – Veľkou pyramídou v Gíze – jedným zo siedmich divov antického sveta, ktorý stále prežíva nedotknutý. Medzi ďalšie atrakcie patrí Veľká sfinga, chrám Luxor, Údolie kráľov (kde je pochovaný Tutanchamon), pyramídy v Sakkáre (s Džoserovou pyramídou, ktorú postavil geniálny architekt Imhotep), najväčší chrámový komplex v Karnaku, či chrámu kráľovnej Hatšepsut (čiastočne vytesaného do skál). Žiadna návšteva Káhiry nemôže byť považovaná za úplnu bez návštevy bazáru Khan-el-Khalili, raja pre milovníkov nakupovania.

K najväčším lákadlám Egyptu patria piesočnaté pláže Červeného mora. Na výber máte strediská v Hurghade, Dahabe, Tabe, Sharm el Sheikhu, Marse Alam, El Quseiri, Sahl Hasheeshi a ďalšie. Ak si radšej vychutnávate pokojnejšiu dovolenku, vydajte sa do známych stredísk v Hurghade, kde sú hlavným lákadlom korálové útesy, podmorský svet, jaskyne, útesy, vraky lodí a príjemne teplá voda. Za raj potápačov, profesionálnych ale i tých amatérskych, je považovaný Sharm el Sheikh, 25 km od cípu Sinajského polostrova. Odtiaľ sa môžete vydať aj na najvyšší vrch Egypta Mojžišovu horu, kde Mojžiš podľa biblického príbehu prijal od Boha 10 prikázaní.

Egypt je síce moslimská krajina, no turizmus patrí k hlavným zdrojom príjmov do štátnej pokladnice a faktom je, že nielen v turistickej Hurghade, ale aj v Asuáne, Luxore či Alexandrii si večer môžete bez obáv sadnúť do tradičnej kaviarne medzi domácich, objednať si vodnú fajku a nasávať aromatický dym spolu s neopakovateľnou atmosférou, ku ktorej azda neodmysliteľne patria aj dotieraví predavači, ktorí hovoria dokonca slovensky i česky.

Pre perfektnú dovolenku nemusíte prehľadávať stovky dovolenkových destinácií po celom svete. Vďaka slnku, moru, kultúrnemu dedičstvu, starobylým pamiatkam, rozsiahlym púšťam, svetoznámym koralovým útesom a kozmopolitným mestám má fascinujúca krajina Egypta všetko!

HLAVNÉ MESTO: Káhira (9,5 mil. obyv.)

MEDZINÁRODNÉ LETISKO:

Cairo International Airport

MENA: EGP – egyptská libra, 1 EUR = asi 18 EGP

ČASOVÝ POSUN: SEČ + 2 hod

ZDRAVIE: Nie sú povinné očkovania.

Odporúča sa očkovanie proti hepatitíde A , B a tetanu.

Na pitie sa striktne odporúča iba balená voda.

PODNEBIE: Na juhu krajiny miestami subtropická, na druhej strane púštna klíma s horúcimi dňami a chladnými nocami, na severe stredomorské podnebie. V letných mesiacoch veľmi teplo, 40-50 stupňov.

You don't have permission to register