a

Zanzibar

Prekrásny ostrov, známy aj ako „ostrov korenia“, ležiaci na východnom pobreží Afriky. Prekypuje kultúrou a históriou, má krásne pláže s bielym pieskom s palmami, ktoré sa kývajú v morskom vánku, a vytvárajú spolu s ďalšimi faktormi miesto na skvelú dovolenku.

 

Ostrov patriaci do teritória africkej republiky Tanzánia je jedným z najexotickejších ostrovov Indického oceánu a vo svete sa preslávil nielen vývozom voňavých klinčekov, ale aj faktom, že je rodným miestom speváka kapely Queen – Freddyho Mercuryho.

 

Portugalská invázia a kontrola nad svahilským pobrežím koncom 16. storočia ukončili zlatý vek súostrovia, Ománski Arabi sa však k moci vrátili o necelé storočie neskôr. Dnes sú mnohé kľukaté uličky a vysoké meštianske domy starej časti  Stone Town nezmenené, a návštevníci sa môžu prechádzať medzi sultánskym palácom – House of Wonders – portugalskou pevnosťou a záhradami, domami obchodníkov, a tureckými kúpeľmi starého mesta.

 

Celodenná „spice tour“ po rôznych plantážach ponúka návštevníkom možnosť pozorovať pestovanie klinčekov, vanilky, muškátového orecha, škorice a ďalších korenín, vďaka ktorým sa ostrov preslávil.

 

Pobrežie Zanzibaru ponúka niektoré z najlepších pláží na svete, avšak aby ste si mohli pobyt na pláži čo najviac užiť, závisí na ktorej strane ostrova ste. Na severe je oceánske kúpanie oveľa menej citlivé na príliv a odliv a hladké pláže a biely piesok Vám spríjemnia dni na slnku.

Na južnom pobreží Zanzibaru sa nachádza chránená oblasť Menai Bay, domov ohrozeného druhu morských korytnačiek.

HLAVNÉ MESTO: Zanzibar City (250 000 obyv.)

MEDZINÁRODNÉ LETISKO:

ZNS- Zansibar airport

MENA: TZS – Tanzánijský šiling (100 centov), 1EUR = asi 2600 TZS

ČASOVÝ POSUN: SEČ+ 1 hod

ZDRAVIE: nie sú povinné očkovania. Odporúča sa očkovanie proti hepatitíde A, B, brušnému týfusu, tetanu, malárii, žltej zimnici.

PODNEBIE:

tropické. Teplota sa počas celého roka príliš nemení, v priemere je to 30ºC. Najhorúcejšie sú mesiace november až február. Obdobia dažďov sú od marca do mája, od októbra do decembra.

 

You don't have permission to register