a

Singapur

O viac ako trojmiliónovom mestskom štáte Singapur, ktorý kedysi patril pod Malajziu sa hovorí, že je zmesou Indie a Číny v anglickej forme a s malajskou prílohou. Singapur má po Japonsku druhý najvyšší životný štandard vo východnej Ázii a jeho letisko Changi bolo v roku 2020 vyhlásené za najlepšie letisko sveta.

Okrem nekonečných nákupov ponúka ostrovný Singapur aj mnohé druhy zábavy a rôznorodej kultúry. V Singapure totiž natrafíte na kresťanskú svätyňu, moslimskú mešitu ale i hinduistický chrám. Z miestnej rýchlodráhy sa dostanete do dve tisícročia starobylého mestečka dynastie Tang, kde si môžete poobzerať napríklad aj pôvodný čajový obchod, ordinácie lekára a dokonca i nevestinec. Nájdete tu aj povestné terakotové figuríny bojovníkov v životnej veľkosti.

Kto má radšej zmierlivú krásu exotickej prírody, môže navštíviť vtáčí park, kde vám pestrofarebné papagáje sadnú na plece a trpezlivo pózujú pri fotografovaní. O kus ďalej nájdete nádhernú botanickú záhradu s exotickými orchideami, v zoologickej záhrade zase ponúkajú ojedinelé večerné safari, kde si môžete vychutnať pohľad na stovky živočíchov v akcii po západe slnka.

Milovníci zábavy rôzneho druhu naopak radi zavítajú na ostrovček Sentosa Island, jeden z päťdesiatich, ktoré do štátu Singapur patria, kde sa okrem pláží, zábavného parku, golfových ihrísk a iných športovísk nachádza aj zachovalá pevnosť s panoptikom historických figurín. Nájdete tu aj delfíniu lagúnu, či úžasný komplex podvodného sveta s veľkými akváriami.

Atrakciou samou o sebe je aj samotné mesto Singapur so svojou neopakovateľnou atmosférou luxusu, čínskych, arabských a indických štvrtí. Prítomnosť mnohých národností nielen z Ázie, ale i  z celého sveta ponúka veľkú rozmanitosť etnických vplyvov, kultúr a spoločností. Pozoruhodný je aj obraz historických častí v kontraste so stále rozpínajúcim sa moderným veľkomestom. Ľudia v Singapure sa totiž obchodu rozumejú a dnes patrí k najbohatším štátom na svete.

HLAVNÉ MESTO: Singapur

MEDZINÁRODNÉ LETISKO: Changi International Airport

MENA: singapurský dolár (SGD), 1 EUR  =  cca 1,60 SGD

ČASOVÝ POSUN: SEČ + 7 hod

ZDRAVIE: Nevyžaduje sa špeciálne očkovanie.

PODNEBIE:

teploty nikdy neklesajú pod 20°C, obvykle sa pohybujú od 20-30°C počas dňa. Zrážky a vlhkosť sú prítomné po celý rok. Dažde sú väčšinou charakteru prudkých búrok a rýchlo ich vystrieda slnečné počasie. Počas daždivej sezóny môže pršať každý deň, ale len výnimočne prší celý deň. Najvlhkejšie mesiace sú november až január a najsuchšie máj až júl.

You don't have permission to register