a

Taliansko

Rozprestiera sa na Apeninskom polostrove a turistov láka nielen svojou prírodnou scenériou, ale aj bohatou históriou, a hlavne plážami na pobreží Jadranského, Iónskeho, Tyrhénskeho a Ligúrskeho mora prezentované strediskami ako Rimini, Lignano, Lido di Jesolo, či Bibione, ktoré si získali uznanie po celom svete.

 

Len máloktorá krajina na svete sa môže pýšiť toľkými cestovateľskými lahôdkami ako Taliansko. Okrem ideálnych podmienok na plážovú relaxáciu sa tu nachádzajú populárne a celosvetovo známe mestá, ktoré po dlhé roky určovali a stále určujú smer umenia – Rím, Benátky, či Florencia. Už len samotný vstup na ich územie sa rovná lístku do toho najlepšieho múzea na svete.

 

Vo večnom meste Ríme nájdete tri tisícky rokov starú históriu vďaka zmesi budov z antiky, stredoveku, renesancie a modernej doby. Základnými pamiatkami imperiálnej architektúry v srdci Ríma je Palatínsky vŕšok, kde sa nachádza Forum Romanum a Koloseum. Povinnou zastávkou je takisto štát v štáte Vatikán.

Toskánska Florencia bola po stáročia ohniskom talianskej kultúry a kolískou renesancie. Vidieť sa oplatí Dóm, Michelangelovho Dávida či Rafaelovu tvorbu.

V unikátnom meste na vode Benátkach ležiacich len niekoľko cm nad hladinou sú namiesto ulíc vodné kanály, namiesto autobusov gondoly a člny. Mesto sa rozkladá na súostroví 118 ostrovov, ktoré sú chránené pred morom pieskovými lavicami. Námestie svätého Marka či Dóžovský palác sú len zlomkom z mnohých atrakcií mesta.

K Taliansku neodmysliteľne patrí aj európska mekka módy Miláno s impozantnou gotickou katedrálou, ktorá je najväčším šperkom mesta. Spomenúť musíme aj šikmú vežu v meste Pisa, ktorá sa nakláňa na sever. Pamiatkami je posiata celá krajina, ktorá bola stáročia centrom diania a vývoja európskej civilizácie.

 

Každý z 20 regiónov je jedinečný, presiaknutý dejinami, v každom je čo obdivovať. Či už Vaše kroky budú viesť na sever do talianskych Dolomitov v podobe svetových lyžiarskych stredísk, do malebného Toskánska, k liečivým termálnym prameňom Ischie, na exotickú Sicíliu s činnou sopkou Etna, k podmanivej prírode Kalábrie, do smaragdových morí Sardínie alebo na antický ostrov Capri, Taliansko Vám učaruje natoľko, že sa sem budete chcieť vrátiť.

 

Hitom ostatných rokov sa stal rozprávkový ostrov Capri s jeho romantickými zálivmi, modrou oblohou a trblietavým morom. Výlet naň je jedinečná príležitosť prezrieť si to, čo mnohí považujú za jeden zo siedmych divov sveta. Nachádza sa tu Villa San Michelle s nádherným priľahlým parkom, Augustove záhrady, námestie Piazetta a skalní obri Faraglioni. Zážitkom je aj návšteva slávnej belasej jaskyne Grotta Azzura.

Medzi top lákadlá Talianska bezpochyby patrí magický ostrov Sardínia. Vďaka jej neopakovateľnej kráse jej hovoria aj Karibik Stredomoria či božská šľapaj. Keď k tomu pripočítame prekrásne morské pobrežie, skalnaté útesy a mnoho podmorských jaskýň, dostaneme ideálne miesto na strávenie dovolenky.

HLAVNÉ MESTO: Rím (2,8 mil. obyv.)

MEDZINÁRODNÉ LETISKO: 

Rome Leonardo da Vinci Fiumicino Airport

MENA: EUR – euro

ČASOVÝ POSUN: SEČ + 0 hod

ZDRAVIE: nie sú povinné ani odporúčané žiadne očkovania.

PODNEBIE:

Príjemné stredomorské subtropické podnebie, iba na severe mierne podnebie so suchým a horúcim letom. Alpy majú klasické vysokohorské podnebie s chladnými zimami a množstvom snehu.

 

You don't have permission to register