a

Maďarsko

Krajina medzi Dunajom a Balatonom skrýva v sebe pre mnoho Slovákov zvláštnu príťažlivosť. Hoci ide o zem ležiacu takmer v strede Európy, už samotný jazyk, tak nepodobný ostatným indoeurópskym jazykom, evokuje atmosféru niečoho zaujímavého a neznámeho. Keď k tomu pripočítame rytmus temperamentného čardášu a zaujímavú kuchyňu, neexistuje dôvod nášho južného suseda nenavštíviť.

 

Maďarsko má čo ponúknuť a podobne ako na Slovensku aj tu platí, čo kedysi povedal otec medicíny Hipokrates: „príroda lieči“. A tá bola k Maďarsku mimoriadne štedrá, veď na jeho území sa nachádza jeden z najbohatších zdrojov termálnej liečivej vody na svete. Tamojšia kúpeľná kultúra sa môže popýšiť vyše 500 ročnou tradíciou a z vyše 1300 registrovaných termálnych prameňov asi trojstovka slúži na kúpeľnú rekreáciu.

 

Tak napríklad jazero v Hévíze je najväčším biologicky činným, prírodným liečivým jazerom na svete. Nachádza sa v prekrásnej prírodnej oblasti, kde je voda obkolesená nádherným lesom, a tak je chránená pred vetrom. Ruka v ruke s liečebnými kúpeľmi ide v poslednom období aj budovanie rôznych wellnes centier a aquaparkov napr. v Budapešti či Sárvári so špičkovým päťhviezdičkovým hotelom The Spirit Hotel Thermal Spa.

 

K hlavným atrakciám Maďarska patrí aj jazero Balaton. Skúste sa naň pozrieť z mestečka Tihany, ktoré je zároveň poloostrovom v jazere. V okolí nájdete aj jazernú jaskyňu v Tapolce. Kvapľovú jaskyňu – domov tisícok netopierov- nájdete v Abaligete. Veľmi pôsobivé je aj mestečko Szeged s prenádhernou katedrálou a úžasnou promenádou popri Dunaji. Na severe krajiny určite navštívte jaskynné kúpele  Miskolctapolca, UNESCO oblasť Tokaj a Egerszalók, kde soľná voda stekajúca po kaskádovitom úbočí kopca tvorí vápencové usadeniny, podobné tým Pamukkale v Turecku.

 

Pokiaľ máte radi kávu, pozývame vás teda do Budapešti, veľkolepej metropoly strednej Európy s množstvom fantastických kaviarní, reštaurácií, obchodov, múzeí, moderných galérií a podmanivým nábrežím Dunaja. Vždy znova Vás prekvapí bezprostrednosťou ľudí, kultúrou a v neposlednom rade fantastickými jedlami. Svet dobrôt sa snúbi s neodolateľnou a všadeprítomnou vôňou kávy, takže ak ste gurmán, máte ihneď jeden z minimálne desiatich dôvodov, prečo by ste najbližší predĺžený víkend mali stráviť práve v Budapešti.

Okrem toho je Bupešť nazývaná aj „Korenie Európy“. Je to totiž party metropola. Samotné Maďarsko je miestom mnohých významných hudboných festivalov.

HLAVNÉ MESTO: Budapešť (1,7 mil. obyv.)

MEDZINÁRODNÉ LETISKO:

Budapest Ferihegy International Airport

MENA: HUF – maďarský forint, 1 EUR = asi 270 HUF

ČASOVÝ POSUN: SEČ

ZDRAVIE: Nie sú povinné and odporúčané očkovania.

PODNEBIE:

Kontinentálne podnebie  s teplými a suchými letami s občasnými silnými zrážkami a studené zimy s dostatkom snehu.

 

You don't have permission to register