a

Cyprus

Scenériu Cypru vytvárajú žiarivé pobrežia, zvlnené hory, voňavé borovicové lesy a úhľadné vinohrady. Milovníci prírody, umelci, fotografi aj objavovatelia budú nadšení touto krajinou.

Keďže sa ostrov nachádza na migračnej trase medzi Európou, Áziou a Afrikou, na ostrove hniezdi množstvo vzácnych vtákov, napríklad aj plameniaky. Cyperská kuchyňa je exotickou zmesou gréckych a stredovýchodných kultúr, a nie je žiadnym tajomstvom, že „stredomorská strava“ je považovaná za najzdravšiu. Pridajte k tomu priaznivé podnebie, ktoré dodáva čerstvým plodom ich intenzívnu chuť, a gastronomické dobrodružstvo máte na tanieri!

Nájdete tu rušné letoviská i pokojné dedinky. More je odvšadiaľ blízko, je tu stále príjemne teplo. Stačí len pár dní na tomto najvýchodnejšom európskom ostrove a Vy sa do neho zamilujete – veď sa tu zrodila aj bohyňa lásky Afrodita.

 

Na svoje si tu prídu vyznávači leňošenia na pláži, ale i nadšení amatérski „historici“. Starobylé mestá Nikózie či Limassolu, staroveký Amathus, maľované ortodoxné kostoly v Troode, hrobky kráľov v Pafose a množstvo ďalších archeologických nálezísk a múzeí sú nevyčerpateľným lákadlom na cesty po ostrove. Na polostrove Akamas, najzápadnejšom mieste ostrova, je jedno z miest zasvätené bohyni Afrodite. Tam, kde sa končí asfaltová cesta, sa začína malebný chodníček až k jaskyni, kde sa Afrodita rada kúpala. Z vápencového brala pomedzi figovníky a oleandre steká voda do maličkej jaskyne, magického miesta, ktoré priťahuje zvedavcov, cestovateľov, zamilovaných aj tých, čo po láske túžia.

Pamiatky na Cypre sa zachovali najmä z čias antického Ríma. Tie v podobe krásnych podlahových mozaík nájdeme v bývalých gréckych kráľovských mestách Kurion na juhu západne od Limassolu. Vinárske dediny Lemesos (Limassol) sú známe svojou hlboko zakorenenou históriou vinohradníctva, vynikajúcimi miestnymi vínami a ohromujúcou scenériou oblasti, ktorá ich vyrába. Cyprus je zároveň vyhľadávanou destináciou fanúšikov golfu.

Plážový zážitok sa líši od pobrežia k pobrežiu, s jedinečnými vlastnosťami pre každý región, vrátane farby piesku. Medzi luxusné cyperské strediská patrí Pafos. Ide o síce o jedno z najstarších cyperských miest, no nájdete tu moderné hotely aj hotelové komplexy. Tu sa nachádza aj populárna pláž Protaras – známejšia ako Fig Tree Bay. 

Pláž Agia Napa sa vyznačuje bielym pieskom a krištáľovou vodou, a je dobre chránená pred vetrom.

Siahodlhé a vyhľadávané pláže nájdete aj na poloostrove Karpaz na severe Cypru.

HLAVNÉ MESTO: Nikózia (310 000 obyv.)

MEDZINÁRODNÉ LETISKO:

Larnaca International Airport

MENA: EUR – euro

ČASOVÝ POSUN: SEČ + 2 hod

ZDRAVIE: Nie sú povinné ani odporúčané očkovania.

PODNEBIE:

stredomorské, s horúcimi letami. Teploty vo vnútrozemí presahujú 40°C, príjemnejšie je na pobreží, alebo v horách. Cyprus zasahujú dlhodobé suchá, v lete často vôbec neprší. Zimy sú vlhké, s teplotami medzi 5°C a 15°C.

 

Kategória hotela
Parametre
Vhodné pre

Z našej kolekcie vyberáme…

Radi Vám vypracujeme ponuku aj na iné hotely v našom portfóliu.

Mám záujem

  Parklane, a Luxury Collection Resort & Spa, Limassol, strážený palmami a obklopený Stredozemným morom, zachytáva esenciu osobitej cyperskej pohostinnosti a kozmopolitnej aury ostrova.   Ponúka jedinečnú atmosféru, pri ktorej sa deti zabavia objavovaním miestnych mýtov, zatiaľ čo si rodičia vychutnávajú […]

You don't have permission to register