a

Filipíny

Mabuhay. Vitajte v krajine krásnych pláží, pobrežia, ktoré môžete mať iba pre seba, tlejúcich sopiek, zložitých jaskynných systémov a neobjavených turistických chodníkov. Filipíny sú  druhé najväčšie súostrovie sveta, objavené v roku 1521 moreplavcom Ferdinandom Magellanom. Ponúkajú nádhernú prírodu, snehobiele pláže s palmami, luxusné hotelové rezorty, ale vidieť môžete aj život domácich obyvateľov žijúcich v chatrčiach. Sú síce chudobní, ale vždy usmievaví a milí. Ku kultúre Filipín neodmysliteľne patria aj svetoznámi ľudoví liečitelia, ktorých domovom sa stal ostrov Siguijor.

Filipíny pozostávajú z tisícov ostrovov a medzi najkrajšie a najvyhľadávanejšie patrí nepochybne malý ostrovček Borocay, filipínska perla medzi ostrovmi. Ozajstná exotika podporená tým, že z ostrova Panau je potrebné sa na Borocay previezť loďkou. Borocay je pre Filipíncov zem zasnúbená a stelesnenie národnej hrdosti a ak sa nejakého opýtate, kam treba ísť na dovolenku, odpoveď je jednoznačná. Ostrov je ideálny na šnorchlovanie. Zaplávate kúsok od pobrežia, strčíte hlavu pod vodu a pod vami sa rozprestierajú úžasné farebné koralové útesy s množstvom rybiek a morských tvorov.

Nezabudnuteľným zážitkom je aj návšteva najväčšieho filipínskeho ostrova Luzonu. Je totiž domovom dvetisíc rokov starých ryžových terás začínajúcich v nadmorskej výške 1500 metrov nad morom. Vybudovali ich príslušníci kmeňa Ifugao a dnes patria medzi pamiatky chránené UNESCO. K neodmysliteľným ťahákom Luzonu patrí aj hlavné a niekoľkomiliónové mesto Manila, ktoré je akoby vytrhnuté z klasického kontextu života Filipíncov. Oplatí sa tu vidieť najstaršiu časť mesta, opevnené mesto Intramuros, Lunetský park, Kokosový palác, čí zaujímavú čínsku štvrť.

Ďalší z filipínskych ostrovov Cebu je ekonomicky najsilnejším ostrovom republiky. V spojení s Mactanom je strediskom medzinárodných firiem, špičkových hotelov, finančných inštitúcií. Atrakciou číslo jedna na Cebu je pláž Moalboal na juhozápadnom pobreží. Vynikajúcim prostredím na plávanie, oddych, šnorchlovanie a potápanie.

Neďaleký ostrov Bohol je pre zmenu známy pre svoju nádhernú faunu a flóru. Okrem iného tu nájdete Čokoládové vrchy (pripomínajúce pralinky) a najmenšie poloopice na svete, len 10 cm dlhé okále sundské.

HLAVNÉ MESTO: Manila (11,5 mil. obyv.)

MEDZINÁRODNÉ LETISKO: 

MNL – Manila Ninoy Aquino International Airport

MENA: PHP – filipínske peso (100 centavos), 1EUR= cca 70 PHP

ČASOVÝ POSUN: SEČ + 7 hod

ZDRAVIE:

nie sú povinné očkovania. Odporúča sa očkovanie proti hepatitíde A+B, týfusu, tetanu.

PODNEBIE:

prímorské a tropické. Priemerné denné teploty sa pohybujú v rozmedzí 23° – 34°C. Najvyššie teploty sú od marca do mája v období sucha, a najnižšie od decembra do februára. Od mája do októbra je daždivé obdobie.

You don't have permission to register