a

Anguilla

Pláže, pláže, pláže, pokoj a pohoda. Anguilla je ale aj napriek týmto faktorom a snahe podporovať turistický priemysel stále jeden z najmenej navštevovaných ostrovov Karibiku. Pri tom s svojimi 33 plážami poskytuje je tento ostrovček najlepší úkryt a mnohí ho považujú za jedno z najromantickejších miest na zemi. V rebríčku americkej televíznej stanice CNN a časopisu Coastal Living obsadila Anguilla v tejto „disciplíne“ dokonca desiate miesto. Ak budete rozmýšľať kam na svadobnú cestu, či kam pozvať svoju priateľku na osudovú dovolenku, v žiadnom prípade nezabudnite na tento krásny karibský ostrov. Ocenenie Anguille vystrúhal aj prestížny americký denník USA Today, ktorý krajinu označil za „ukážkovo tiché miesto so svetovými plážami, reštauráciami a hotelmi.“ A sú to najmä pohostinní domáci obyvatelia, ktorí z Anguilly urobili maccu VIP hostí, dodáva USA Today. Popoludnie je najlepšie stráviť v zálivoch Long Pong alebo Katouche a keď budete mať šťastie, tamojšia pláž bude len a len vaša. Obloha vytvára na pokojnom ostrove v kombinácii s blankytným morom fascinujúce scenérie, na svoje si tu prídu predovšetkým tí zamilovaní. Takisto sa do povedomia postupne ale iste dostáva pláž v zálive Shoal, ktorá bola zvolená do prvej desiatky najkrajších v Karibiku. Leží na severnom pobreží ostrova, neďaleko obce Shoal Bay Village. Na pláži je krásny biely piesok s azúrovým morom a palmami. Pláž v zátoke Shoal Bay East je lemovaná barmi a reštauráciami, kde si môže zapožičať lehátka i slnečníky. K dispozícii sú tu aj požičovne lodí a plachetníc a nechýbajú ani požičovne potápačského náčinia. Pre tých, ktorí sa ale potápať boja, je tu výletná loď s preskleným dnom, vďaka ktorej si môžete prezrieť tunajšiu bohatú podmorskú faunu i flóru. Pravidelne sa tu konajú aj preteky plachetníc. Ďalšou krásnou zátokou je Captains Bay, ktorá leží na východnom konci ostrova. Na pláži je krásny biely piesok a je na oboch stranách lemovaná skalnými útesmi. Bohužiaľ sa tu však vďaka silným prúdom neodporúča kúpať (aj keď to často návštevníci nedodržujú). Miesto je však vhodné pre skúsených potápačov. Captains Bay je však vďaka svojim prírodným krásam a dĺžke vhodná najmä pre pešiu turistiku a romantické prechádzky. Nielen turisti, ale aj miestni obyvatelia tu preto často organizujú pikniky. Pozor ale na skalné otvory Abadam. Ide o bývalú jaskyňu, ktorej sa zrútil strop a tak hrozí, že by ste sem mohli spadnúť. Na Anguille je zaujímavé, že má len jedno mesto a to sa pochopiteľne tak stalo aj tým hlavným. The Valley sa nachádza v centrálnej časti ostrova a je ojedinelý svojou dobre dochovanou koloniálnou architektúrou. Najstarším domom v meste je dom Wallblake, ktorý bol postavený už v roku 1787 a teraz slúži ako fara blízkemu kostolu. Ďalšou významnou pamiatkou je miestne múzeum. Anguilla má skvelé reštaurácie a tou najobľúbenejšou vo Valley je Koal Keel, ktorá je postavená z kameňa a z dreva a ponúka špeciality na špeciálnom záhradnom grile.

POLOHA: ostrov v súostroví Malých Antíl, 250 km východne od Portorika

POČET OBYVATEĽOV: 12 738 (2005)

HLAVNÉ MESTO: The Valley (1200 obyv.)

MEDZINÁRODNÉ LETISKO: Anguilla Wallblake Airport

ÚRADNÁ REČ: angličtina

NÁBOŽENSTVO: anglikánske (29%), metodisti (24%), adventisti (8%), baptisti (7%), katolíci (6%)

PENIAZE/MENA: XCD – východokaribský dolár (100 centov), 1EUR = asi 4 XCD

ČASOVÝ POSUN: SEČ – 4 hod

SMEROVÉ TELEFÓNNE ČÍSLA: +1264

PODMIENKY VSTUPU (VÍZA): bezvízový styk.

ZDRAVIE: Nie sú povinné očkovania. Odporúča sa očkovanie proti hepatitíde A+B, brušnému týfusu, tetanu. Vodu pite z uzavretých fliaš.

MIESTNA KUCHYŇA: obsahuje prvky francúzskej, indickej, americkej, kreolskej a karibskej kuchyne. Medzi miestne špeciality patrí najmä morský rak na rôzne spôsoby. Podávajú sa aj jedlá z hydiny s rôznymi omáčkami a zeleninovými šalátmi. Medzi domáce populárne jedlá patrí ryba mahi mahi a rôzne domáce chleby.

NAKUPOVANIE: drevené výrobky domácich majstrov (delfíny, ryby, vtáky), letné oblečenie

MIESTA, KTORÉ TREBA NAVŠTÍVIŤ: The Valley (hlavné a jediné mesto ostrova), Shoal Bay East (najznámejšia pláž), Prickly Pear Cays (ostrovček)

PODNEBIE: Tropické a suché podnebie s viac-menej stabilnými teplotami počas celého roka. Priemerné teploty od 27 do 30 stupňov.

GSM: T-Mobile, Orange majú pokrytie, O2 nie

ŠPORTY/NOČNÝ ŽIVOT: vodné športy, potápanie, surfovanie, plachtenie, rugby, atletika. Nachádza sa tu niekoľko klubov a barov s rôznymi druhmi vystúpení.

MIESTNE RIZIKÁ: Kriminalita je nízka, aj napriek tomu sa chovajte zodpovedne a opatrne. Vyhýbajte sa jedovatému stromu manchineel tree.

INÉ: Anguilla je zámorské územie Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska s autonómnou správou. Veľké množstvo peňazí na ostrove pochádza od 20 000 Anguillanov žijúcich v Británii a USA, ktorí zasielajú peniaze svojím rodinám.

Kategória hotela
Parametre
Vhodné pre

Z našej kolekcie vyberáme…

Radi Vám vypracujeme ponuku aj na iné hotely v našom portfóliu.

Mám záujem

Belmond je ikona vo svete hoteliérstva.   Značka je garancia kvality aj pre tých najnáročnješích cestovateľov, ktorí si potrpia na služby na najvyššej úrovni, na špičkový personál a prekrásne ubytovanie so všetkými vymoženosťami modernej doby v autentickom prostredí tých najkrajších […]

You don't have permission to register